środa, 19 lutego 2020

Przeczytane 2020. Tydzień #7

Kolejny tydzień i kolejne trzy książki ukończone, wszystkie zaczęte jeszcze w zeszłym roku. Jestem zadowolony z tego, co mi się udało przeczytać, chciałbym tylko trochę szybciej radzić sobie z pozycjami z Kindle'a. Na razie przebijam się przede wszystkim przez elektroniczną wersję Morza Wewnętrznego i nie idzie mi najlepiej, ale w przyszłym tygodniu powinienem się już z nim uporać.

12. Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli - Radek Rak, Powergraph 2019

Trzecia książka Radka Raka przenosi nas w czasu zaborów do Galicji. I w typowym dla swojej twórczości oniryczno-surrealistycznym stylu opowiada autor o życiu Jakuba Szeli i podejmuje się własnej interpretacji wydarzeń prowadzących do rabacji galicyjskiej. Rak wyśmienicie radzi sobie ze słowem, bardzo ciekawie kreuje, a w zasadzie modyfikuje, realia pierwszej połowy XIX wieku, doskonale posługuje się humorem i nawiązaniami o innych dzieł kultury. Jedynym, choć drobnym, mankamentem jest momentami rwana fabuła, co jest efektem wspomnianego już surrealistycznego w wielu fragmentach opisu wydarzeń. W każdym razie, jest to na dziś mój faworyt do Zajdla i Żuławskiego.

13. Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze - Jan Brzechwa, Nasza Księgarnia 2016

Ach, jak ja się zaczytywałem Brzechwą, kiedy ledwo od ziemi odrastałem. Rok temu sięgnąłem po drugi po Bajkach tom Dzieł wszystkich Jana Brzechwy z zamiarem przeczytania ich potomstwu. Jednak za dużo tekstu na stronę i mało ciekawe ilustracje sprawiły, że młodzież szybko znudziła się tematem, a ja zostałem z sentymentalną lekturą, której przecież nie mogłem porzucić, choć dokończenie czytania trochę czasu mi zajęło. Był to bardzo przyjemny powrót do lat dziecięcych - krótkie wierszyki nadal się bronią i bawią, nie dając autorowi wiele miejsca na zarażenie młodych umysłów seksizmem (co było moim głównym zarzutem do pierwszego tomu utworów Brzechwy).

14. Berserk. Spowiednik - Paweł Majka, Filia 2019

Paweł Majka wrócił do wykreowanego przez siebie świata, w którym wszyscy dorośli zostali opanowani przez niekontrolowany czasowy berserk i muszą sobie radzić z jego konsekwencjami. Zamiast kontynuować historię opowiedzianą w poprzedniej powieści postanowił jednak opisać perypetie innego bohatera - byłego więźnia, który po wyjściu z szału znalazł sojuszników na w klasztorze Jasnej Górze. Na chwilę pojawiają się także bohaterowie pierwszego tomu Berserka, a efekty ich obecności sugerują, że autor pracuje już nad kolejną częścią. Lektura jest, jak zwykle w przypadku Majku, lekka i przyjemna, choć porusza co jakiś czas ciężkie tematy, jak los dzieci, które okazały się odporne na szał, ale nieodporne na zzombionych dorosłych.

Paski postępu:
Brian Aldiss - Cieplarnia - 84%
Paweł Kardasz - Safari. Zapiski przewodnika karawan - 56%
Eugeniusz Dębski - O włos od piwa - 54%
Magdalena Bartczak - Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp - 49%
Aneta Jadowska - Diabelski Młyn - 47%
Donald Richie - Morze Wewnętrzne - 42%
Margaret Atwood - Opowieść Podręcznej - 31%
Paweł Goźliński - Akan - 29%
Dave Hutchinson - Europa jesienią - 28%
antologia - Dragoneza - 26%
Elżbieta Piętak, Dariusz Piętak - Lhotse '89 - 26%
Krzysztof Haladyn - Ostatnie namaszczenie - 24%
Aleksandra Michta-Juntunen - Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki - 22%
Lucy i Stephen Hawking - George i tajny klucz do Wszechświata - 19%
antologia - Umieranie to parszywa robota - 19%
Jacek Inglot - Operacja "Komendant" - 18%
Andrej Bán - Słoń na Zemplinie - 17%
Jarosław Kret - W Ziemi Świętej - 17%
Paulina Hendel - Żniwiarz. Trzynasty księżyc - 14%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz