środa, 23 września 2020

Przeczytane 2020: Tydzień #38

I znów udało mi sięukończyć trzy od dawna meczone książki. Tym razem jest bardzo niefantastycznie, za to mocno reportażowo. Ciekawa odskocznia od lektur, po które zwykle sięgam. Nie znaczy to oczywiście, że w minionym tygodniu nie dłubałem w fantastyce, ale jednak żadnej z książek z "mojej" branży do końca nie doczytałem.

70. Sekrety rosyjskich kolei - Violetta Wiernicka, Księży Młyn 2019

Jest to książka, koło której przeszedłbym obojetnie, nie dowiadując się nawet o jej istnieniu, gdyby nie zapowiedź (bo o recenzji nie może być w tym przypadku mowy) w miesięczniku Poznaj Świat. Dostałem do rąk niezbyt obszerną pozycję, w której autorka przybliża - jak można się domyślić po tytule - historię kolei w Rosji od czasów carskich i pierwszego połączenia Petersburga z Carskim Siołem do współczesności ze szczególnym uwzględnieniem dzisiejszej Kolei Transsyberyjskiej. Informacji jest tu bardzo dużo i podane są one w przystępny sposób, a teksty ozdobione są zdjęciami z właściwych epok. Tytuł książki może być trochę mylący: prawdziwych sekretów tu mało, jest natomiast masa rzetelnego wyszukiwania historycznych faktów. Dla miłośników dróg żelaznych jest to pozycja obowiązkowa.

71. Słoń na Zemplinie - Andrej Bán, Książkowe Klimaty 2019 (Kindle)

I znów rzecz, o której dowiedziałem się z Poznaj Świat. Słoń na Zemplinie to zbiór reportaży z podróży autora po jego ojczystej Słowacji pokazujący, jak wygląda życie na obrzeżach wielkiego świata i jak wpłynęły na nie przemiany ustrojowe z początku lat 90. Dużo tu mowy o korupcji, biedzie i polityce, która wtrąca się w spawy zwykłych mieszkańców tak, jak jej wygodnie. Autor nie boi się przedstawiać tego, co na Słowacji nie działa dobrze. Omawia kwestię wielokulturowości w tym niewielkim kraju i pokazuje, jakie problemy i tarcia występują pomiędzy Słowakami a innymi narodami zamieszkującymi kraj naszych południowych sąsiadów. Ciężka była ta lektura, nie ze względu na jakość, bo tej nie można niczego zarzucić, ale ze względu na przygnębiający nastrój, jaki się nad nią unosił. Warto przeczytać, choć nie będzie miło.

72. Wnuki Jozuego - Paweł Smoleński, Wydawnictwo Czarne 2019 (Kindle)

A ta książka z kolei rzuciła mi się w oczy na księgarskich półkach, choć bodźcem do jej zakupu była krótka notka o jej pojawieniu się w Travelerze. Paweł Smoleński bierze na tapet konflikt izraelsko-palestyński i kwestię prawa do ziemi na zachodnim brzegu Jordanu. Pokazuje bezsens tej wojny, ale też próbuje zrozumieć obie strony - pozwala się wypowiedzieć i jednym i drugim, przez co umożliwia czytelnikowi zrozumienie panującej w tamtym rejonie sytuacji. Bardzo dobrze pokazuje, że nie ma tam dobrej i złej strony i że wszyscy mają coś za uszami. Internet podpowiada mi, że nie jest to pierwsza książka autora dotycząca problematyki Bliskiego Wschodu. Mój portfel czuje wobec tego, że niebawem będzie się musiał o parę złociszy uszczuplić.

Paski postępu:
Paulina Hendel - Żniwiarz. Droga dusz - 79%
Steven Erikson - Przypływy nocy - 71%
Paweł Majka, Radosław Rusak - Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające - 67%
Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy - 66%
Jerzy Żuławski - Na Srebrnym Globie - 66%
Robert Ziębiński - Dzień wagarowicza - 55%
Katarzyna Berenika Miszczuk - Ja cię kocham, a ty miau - 52%
Arkady Paweł Fiedler - Pod prąd - 51%
Krzysztof Matkowski - Trzecia część człowieka - 51%
Dave Hutchinson - Europa o północy - 49%
Anna Szumacher - Słowodzicielka - 49%
Olga Gitkiewicz - Nie zdążę - 44%
Jan Grabowski - Puc, Bursztyn i goście - 38%
Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar - Mysia Wieża - 37%
Sławomir Nieściur - Shadow Raptors. Kurs na kolizję - 34%
Remigiusz Mróz - Chór zapomnianych głosów - 33%
James S.A. Corey - Przebudzenie Lewiatana - 31%
Anna Borkowska - Gar'Ingawi. Wyspa Szczęśliwa. Tom I. Oczekiwanie - 30%
antologia - Fantastyczne pióra 2018 - 30%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz