środa, 4 marca 2020

Przeczytane 2020: Tydzień #9

No i kolejny tydzień za nami. W związku ze zbliżającym się wyjazdem do Japonii przeczytałem kolejną książkę o Kraju Kwitnącego Jena, Żniwiarza nadrabiam pod kątem głosowania na Zajdla i Żuławskiego, a Lhotse jakoś tak samo wpadło mi w ręce...

16. Morze Wewnętrzne - Donald Richie, Wydawnictwo Czarne 2019 (Kindle)

Sięgnąłem po tę książkę, bo lektur o Japonii nigdy dość, a ta była akurat promowana w czasopismach podróżniczych. I o ile autor w bardzo ciekawy sposób pokazuje, jak wygląda (a raczej wyglądało, bo relacja dotyczy podróży z początku lat 60. XX wieku) życie na kolejnych wyspach Morza Wewnętrznego (to takie malutkie morze pomiędzy Honsiu a Sikoku), o tyle czasem łapałem się za głowę, jak można takie rzeczy wypisywać. No bo rozumiem, że człowiek w wielomiesięcznej lub wieloletniej podróży może czuć się samotnie, ale po co od razu usprawiedliwiać samotnością i przelewać na papier swoje fantazje o gwałcie na piętnastoletniej uczennicy? Albo jaki sens ma relacja z nocy z prostytutką? To wszystko wywołuje jeszcze większy grymas odrazy na mojej twarzy, biorąc pod uwagę fakt, że autora odwiedza w trakcie podróży żona, a ten jej obecność odrzuca. Mogło być więc fajnie, ale w efekcie wyszła opowieść starego śliniącego się zboczeńca.

17. Żniwiarz. Trzynasty księżyc - Paulina Hendel, Czwarta Strona 2018 (Kindle)

Trzeci tom cyklu Żniwiarz Pauliny Hendel jest najbardziej nijaki z dotychczas przeze mnie przeczytanych. Autorka kontynuuje wątki rozpoczęte w Czerwonym Słońcu, każdy z bohaterów zmierza do realizacji swoich celów, postacie są barwnie skonstruowane i ogólnie wydaje się, że wszystko tu jest na swoim miejscu. Pojawia się w końcu jakiś porządny adwersarz, na brak którego narzekałem przy omawianiu poprzedniego tomu, ale niestety dostaje on za mało czasu antenowego - ot, po prostu kolejny potwór do ubicia. Niestety irytuje główna bohaterka cyklu, żniwiarka Magda przebywająca w ciele zamordowanej Oliwii, która miota się, nie wiedząc, co ze sobą zrobić. Fabuła składa się w zasadzie z ciągu polowań na nawich, czyli słowiańskie demony, i z knowań Pierwszego, będącego czarnym charakterem - w skrócie bez rewelacji, idealnie przeciętnie.

18. Lhotse '89 - Elżbieta Piętak, Dariusz Piętak, National Geographic 2019

Na trzydziestą rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki ukazała się relacja z jego ostatniej wyprawy - na południową ścianę Lhotse. Opowieść snuje tutaj jej uczestniczka i dziennikarka Elżbieta Piętak. Jest tu sporo wspominek z przygotowań do wyjazdu i z reakcji świata na tragedię, jaka się wydarzyła. Największą jednak część książki stanowią po raz pierwszy wydrukowane zapiski, jakie autorka prowadziła w czasie pobytu w Himalajach. Dziennik ten wydrukowany został bez poprawek i komentarzy, przez co jego lektura trzyma w napięciu, mimo że dzisiaj już wiemy, jak wyprawa się zakończyła. Do tego dochodzi masa zdjęć z wyjazdu. Świetna pozycja dla ludzi gór, nawet dla tych, którzy chcieliby, ale ciężko im z fotela wstać.

Paski postępu:
Eugeniusz Dębski - O włos od piwa - 81%
Krzysztof Haladyn - Ostatnie namaszczenie - 60%
Paweł Kardasz - Safari. Zapiski przewodnika karawan - 59%
Aneta Jadowska - Diabelski Młyn - 53%
Magdalena Bartczak - Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp - 52%
Jakub Ćwiek - Stróże 2. Brudnopis Boga - 45%
Dave Hutchinson - Europa jesienią - 39%
John Ronald Reuel Tolkien - Upadek Gondolinu - 37%
Paweł Goźliński - Akan - 33%
antologia - Dragoneza - 33%
Margaret Atwood - Opowieść Podręcznej - 32%
Jacek Inglot - Operacja "Komendant" - 28%
Lucy i Stephen Hawking - George i tajny klucz do Wszechświata - 27%
Jarosław Kret - W Ziemi Świętej - 24%
Aleksandra Michta-Juntunen - Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki - 24%
Martyna Raduchowska - Fałszywy Pieśniarz - 23%
antologia - Umieranie to parszywa robota - 22%
Antoni Ferdynand Ossendowski - Gasnące ognie - 21%
Marek Tomalik - Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia - 21%
Andrej Bán - Słoń na Zemplinie - 20%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz