środa, 8 stycznia 2020

Przeczytane 2020: Tydzień #1

W zeszłym roku ograniczyłem się jedynie do pisania suchych notek o książkach, rezygnując ze wstępu zawierającego ogólny komentarz. Stało się tak głównie dlatego, że zapomniałem go umieścić w styczniowej notce przed publikacją i postanowiłem zachować ten model do końca roku. Tym razem wstęp jest. Postanowiłem podjąć próbę pisania co tydzień. Oczywiście może się zdarzyć, że nie przeczytam w danym tygodniu żadnej książki, a wtedy notki nie będzie. Prawdopodobnie będę się wstrzymywał od pisania w trakcie wyjazdów urlopowych, bo wówczas wieczorami padam ze zmęczenia i zasypiam wcześniej niż dzieci. Rok 2020 zaczynam od dokańczania książek, których nie udało mi się doczytać przed Nowym Rokiem. Wyjazdy do Omanu i Londynu (łącznie dwa tygodnie poza domem) nie sprzyjały czytelnictwu - ciężko czytać, kiedy się całymi dniami zwiedza. Na pierwszy ogień idą dwie lektury: kolejna rzecz od Kuby Ćwieka i pierwszy tom Chronologicznego alfabetu autorów śp. Macieja Parowskiego. Z ciekawych zdarzeń wspomnę tylko jeszcze, że dwa tygodnie temu zgubiłem Kindle'a. W domu. W nocy go jeszcze czytałem, a następnego dnia w południe już go nie było. Przetrząsnąłem większość mieszkania i jestem pewien, że skubaniec znajdzie się akurat wtedy, kiedy dotrze do mnie nowy egzemplarz. Z tego też powodu książki, nie poczyniłem postępów w książkach, które czytałem w wersji elektronicznej. Po tym przydługim zagajeniu, zapraszam do lektury moich wypocin.

1. Stróże - Jakub Ćwiek, SQN 2018

Kuba Ćwiek otwiera kolejny cykl, tym razem poświęcony aniołom stróżom i pilnującemu przestrzegania przez nich przepisów wydziałowi nadzoru. Bohaterami zbioru opowiadań są Zadra i Butch badający sprawy, w których wydaje się, że coś poszło nie tak w pracy stróżów. Jest jak zwykle u Ćwieka dowcipnie z wyrazistymi bohaterami, ale mam wrażenie, że aniołowie dostają tu za mało czasu antenowego. A wszystko dlatego, że na scenę wkracza znany z cyklu Kłamca Loki (co właściwie sprawia, że Stróże są kolejnym, siódmym już chyba tomem przygód nordyckiego boga) i to on często jest motorem napędowym fabuły. Autor w zbiorze tym usiłuje zmienić zakończenie Kłamcy (które, z tego co słyszałem na konwentach, wielu osobom nie przypadło do gustu), ale opowiadający o tym wątek w Stróżach również mnie nie przekonuje. Ciekawy natomiast jest epilog, który sugeruje, że w drugim tomie Stróżów sporo rzeczy się powinno wyjaśnić. Na deser Kuba Ćwiek zostawił opowiadanie Chyba śnisz! - crossover Kłamcy, Chłopców i Dreszcza, o którym już się kiedyś rozpisywałem.

2. Wasz cyrk, moje małpy. Tom I - Maciej Parowski, SQN 2019

Książka-pomnik, który postawił sobie nieodżałowany Ojciec Redaktor, Maciej Parowski. Wydany już pośmiertnie leksykon autorów (a właściwie jego pierwsza część), z którymi Parowski miał przyjemność bądź nieprzyjemność współpracować, przedstawia sylwetki tych twórców i redaktorów, którzy w mniejszym lub większym stopniu kształtowali Miesięcznik Fantastyka, a później Nową Fantastykę. Nie mogło tu zabraknąć też tekstów dotyczących tych, którzy znacząco wpływali na gatunek jeszcze przed powstaniem pisma, między innymi mowa tu o Lemie i Snergu. Swoje miejsce znaleźli w pamięci Parowskiego nie tylko literaci, ale też filmowcy i komiksiarze. Widać tu, ilu autorów zaistniało dzięki Redaktorowi, widać też, ilu zniknęło po jednym czy dwóch opowiadaniach. Miło się czyta wspominki o ciekawej atmosferze w redakcji, o przyjaźniach, jakie zostały nawiązane, ale Parowski nie zapomina też o tych, z którymi darł koty. Z nostalgią czytałem o dawnych fandomowych czasach sprzed powstania konwentowych molochów jak Pyrkon czy Falkon i żal mi tego, że przestaliśmy być na tego typu imprezach grupą kumpli, a staliśmy się w dużej mierze bezimienną masą. Alfabet autorów Parowskiego przypomina stare czasy i pokazuje, jak to kiedyś było na stopie towarzyskiej fajnie.

Paski postępu:
Ursula K. Le Guin - Sześć światów Hain - 85%
Anna Janowska - Monsun przychodzi dwa razy - 81%
Jan Brzechwa - Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze - 78%
Magdalena Świerczek-Gryboś - Openminder - 76%
Sylwia Siedlecka - Złote piachy - 76%
Arkady Fiedler - Madagaskar. Gorąca wieś Ambinanitelo - 68%
Radek Rak - Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli - 53%
Harry Harrison - Przestrzeni! Przestrzeni! - 46%
Paweł Kardasz - Safari. Zapiski przewodnika karawan - 42%
Vladimir Wolff - Pierwsze starcie - 41%
Brian Aldiss - Cieplarnia - 32%
Magdalena Bartczak - Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp - 30%
Paweł Majka - Berserk. Spowiednik - 25%
Paweł Goźliński - Akan - 15%
Aneta Jadowska - Diabelski Młyn - 13%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz