Dwudziesty tydzień roku przyniósł dwie ukończone lektury. Obie na papierze, bo na Kindle'u od dłuższego czasu morduję się z Akanem Goźlińskiego i jakoś przebić się przez niego nie mogę, tak mnie ta powieść męczy. Tym razem zaś jedna pozycja klasycznie kultowa i jedna zeszłoroczna nowość od ciekawej rodzimej autorki. Zapraszam.
40. Kwiaty dla Algernona - Daniel Keyes, Rebis 2019
Klasyka fantastyki od Rebisu. Kwiaty dla Algernona to opowieść o Charliem Gordonie, upośledzonym umysłowo mężczyźnie, który bierze udział w eksperymencie mającym przywrócić mu sprawność intelektualną. Keyes bardzo przejmująco pokazuje zarówno reakcje społeczeństwa na taką zmianę, jak i sposób postrzegania otoczenia przez protagonistę. Nie szczędzi przy tym słów krytyki środowiskom naukowym - ludziom małym i zazdrosnym mimo swojego dorobku. Smutna to książka, skłaniająca do zadumy nad kondycją moralną świata - mimo sześćdziesięciu lat na karku w ogóle się nie zestarzała. Szczególne brawa należą się tłumaczowi za poradzenie sobie z rojącymi się od błędów zapiskami Charliego.
41. Fałszywy Pieśniarz - Martyna Raduchowska, Uroboros 2019
Fałszywy Pieśniarz to trzeci tom cyklu o szamance od umarlaków Raduchowskiej. Jest on bardzo silnie związany fabularnie z poprzednimi częściami, a zwłaszcza z Demonem Luster, co sprawiło, że długi odstęp czasowy pomiędzy lekturą drugiego a ostatniego tomu spowodował u mnie problemy ze zorientowaniem się w fabule. Taki to już urok cykli, że dobrze jest je czytać na raz, żeby się nie pogubić. Tym co mnie zaskoczyło był poważny i mroczny nastrój, jaki udało się autorce wprowadzić. Do tej pory opowieść o Idzie była bardziej humorystyczna, a tu, choć scen komicznych nie brakuje, robi się naprawdę ciężko. Intryga, na ile udało mi się ją ogarnąć, jest ciekawa, bohaterowie barwni, śmiało więc można dla relaksu po tę lekturę sięgnąć.
Paski postępu:
Paweł Goźliński - Akan - 89%
Jarosław Kret - W Ziemi Świętej - 78%
Andrzej Pilipiuk - Zły las - 64%
Markus Flohr - Gdzie sobota jest niedzielą - 59%
Ahmed Saadawi - Frankenstein w Bagdadzie - 57%
antologia - Wigilia pełna duchów - 56%
Antoni Ferdynand Ossendowski - Gasnące ognie - 53%
antologia - Umieranie to parszywa robota - 52%
Andrej Bán - Słoń na Zemplinie - 51%
Jerzy Żuławski - Na Srebrnym Globie - 50%
Robert A. Heinlein - Drzwi do lata - 48%
Paweł Smoleński - Wnuki Jozuego - 45%
Karol Darwin - Podróż na okręcie Beagle - 44%
Dave Hutchinson - Europa o północy - 42%
Violetta Wiernicka - Sekrety rosyjskich kolei - 40%
Marta Kisiel - Oczy uroczne - 37%
Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy - 36%
Tomek Michniewicz - Chrobot - 33%
Olga Gitkiewicz - Nie zdążę - 32%
Łukasz Śmigiel - Daemon - 32%
Steven Erikson - Przypływy nocy - 31%
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz