Kiepskie były te trzy tygodnie - wyszła mi jedna książka na tydzień. Wprawdzie po drodze miałem tygodniowy wyjazd urlopowy, a wtedy zawsze czytam mniej, bo nie mam na to czasu, no ale nawet biorąc to pod uwagę, wynik jest i tak marny. W każdym razie powoli staram się kończyć to, co mam pozaczynane, i ambitnie walczę o nierozgrzebywanie nowych książek (z różnym skutkiem). Miłego czytania moich wynurzeń.
43. Zły las - Andrzej Pilipiuk, Fabryka słów 2019 (Kindle)
Kolejny zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka na temat tajemnic przeszłości. Tajemnica zielonej teczki wprowadza do światów wykreowanych przez autora nową bohaterkę, która w latach 30. ubiegłego stulecia wyrusza na poszukiwawczo-naukową wyprawę na Grenlandię. Zły las jest kontynuacją albo raczej opisem wydarzeń dziejących się równocześnie z tymi opisanymi w Wilczym leżu znajdującym się w opatrzonym takim samym tytułem poprzednim zbiorze Pilipiukowych tekstów - tym razem bohaterem jest chłopak mieszkający we wsi w okupowanej przez hitlerowców Polsce, a w tle umieszczona została tajemnica starego dworu. Pozostałe dwa opowiadania, czyli Rozczochrana kochanka i Zemsta Śmieciarzy to kolejne perypetie Roberta Storma, poszukiwacza skarbów przeszłości. Jest to proza typowa dla Pilipiuka, gdzie wybrzmiewa tęsknota za tym, co bezpowrotnie minęło, i nostalgiczne spojrzenia na miejsca, które z powodu urbanistyczno-architektonicznej unifikacji tracą swoją duszę. Dla miłośników twórczości autora pozycja obowiązkowa, bo znowu można się nacieszyć jego pomysłami; niechętni mu raczej się do niego po tym tomie nie przekonają.
44. Chrobot - Tomek Michniewicz, Wydawnictwo Otwarte 2018
Tomek Michniewicz w formie. Tym razem zamiast opisywać, gdzie był i co widział, pokazuje życiorysy wybranych przez siebie osób z różnych stron świata. Przedstawia drogę jaką pokonali od dzieciństwa do dorosłego życia i opowiada, jak ogromny wpływ na ich życie miało środowisko i kultury, w których dorastali. W swoim stylu zwraca też uwagę na to, jak bardzo działania "cywilizowanego" świata w kwestii pomocy biedniejszym regionom są pozorowane i jak bardzo nikogo z Zachodu nie obchodzi, co się dzieje w Bangladeszu czy Zimbabwe. Świetna poruszająca pozycja.
45. Wigilia pełna duchów - antologia, Zysk i S-ka 2019 (Kindle)
Bardzo ciekawy zbiór opowiadań, o którego istnieniu nie miałbym pojęcia, gdyby nie recenzja w Nowej Fantastyce i uznanie go za książkę miesiąca. Zawiera on dwanaście tekstów XIX-wiecznych autorów - typowych dla epoki wiktoriańskiej opowieści z dreszczykiem. Z dzisiejszego punktu widzenia ciężko uznać je za jakieś oryginalne - wszystkie w zasadzie opierają się na koncepcji ducha nawiedzającego dom albo ukazującego się marynarzom na statku - ale w dobry sposób pokazują charakterystyczną dla tamtych czasów fascynację światem duchów.
Paski postępu:
Jarosław Kret - W Ziemi Świętej - 91%
Monika Witkowska - Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet - 75%
Ahmed Saadawi - Frankenstein w Bagdadzie - 70%
Markus Flohr - Gdzie sobota jest niedzielą - 63%
Antoni Ferdynand Ossendowski - Gasnące ognie - 60%
antologia - Umieranie to parszywa robota - 57%
Agnieszka Stelmaszyk - Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir - 57%
Andrej Bán - Słoń na Zemplinie - 56%
Robert A. Heinlein - Drzwi do lata - 56%
Jerzy Żuławski - Na Srebrnym Globie - 56%
Karol Darwin - Podróż na okręcie Beagle - 47%
Marta Kisiel - Oczy uroczne - 47%
Paweł Smoleński - Wnuki Jozuego - 45%
Violetta Wiernicka - Sekrety rosyjskich kolei - 45%
Dave Hutchinson - Europa o północy - 42%
Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy - 39%
Łukasz Śmigiel - Daemon - 37%
Paweł Majka, Radosław Rusak - Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające - 35%
Steven Erikson - Przypływy nocy - 33%
Olga Gitkiewicz - Nie zdążę - 32%
Marta Kisiel - Płacz - 30%
"Wigilia pełna duchów. Zbiór opowiadań" jest to naprawdę dobra książka przy której można poznać ciekawe ujęcia tematyki zaświatów.
OdpowiedzUsuń