Ponieważ nadszedł ostatni kwartał, postanowiłem skupić się na powolnym wykańczaniu zaczętych już książek i niezabieraniu się za nowe, co oczywiście nie wyjdzie mi idealnie (bo nowy Małecki bardzo kusi). Postaram się też czytać jedną książkę na raz a nie po jednym rozdziale z każdej, dzięki czemu może uda mi się nie gubić wątków (bo fabuły książek Mroza, Nieściura i Coreya zaczęły mi się już mieszać. Efektem takiego podejścia są dwie ukończone w tym tygodniu książki, wprawdzie jedna zaczęta niedawno, ale druga to piąty tom Malazańskiej Księgi Poległych, z którym walczyłem od kilku miesięcy.
74. Jadę sobie. Powrót do Azji - Marzena Filipczak, Wielka Litera 2020 (Kindle)
Lektura ta polecana była do czytania w którymś z kupowanych przeze mnie czasopism podróżniczych (nie pamiętam już w którym). Autorka opisuje w niej swoje liczne wyprawy do Azji południowo-wschodniej poczynając od tej sprzed kilkunastu lat, o której już kiedyś pisała w książce Jadę sobie. Azja. Nie wiem, na ile te materiały się ze sobą pokrywają, czy jest to przedruk (na podstawie komentarzy i przypisów autorki podejrzewam, że tak jest), czy też ponownie opowiedziana historia. W każdym razie "starej" podróży poświęcona jest cała pierwsza część książki, druga opowiada o czasach teraźniejszych (kończy się powrotem do Polski w czasie COVID-owej pandemii), a trzecia zawiera porady dla innych podróżników ze szczególnym uwzględnieniem samotnie przemieszczających się kobiet. Napisane jest to ciekawie, choć miałem wrażenie, że trochę po łebkach (zwłaszcza w przypadku pierwszej części, na którą składają się wpisy z bloga, które autorka publikowała w czasie swojego wyjazdu). Sporo tu wrażeń z kontaktów z lokalnymi mieszkańcami, dużo też opisów sposobów przemieszczania się, bo Filipczak ciągle była w drodze.
75. Przypływy nocy - Steven Erikson, MAG 2013
Po kilku latach przerwy wróciłem do Malazańśkiej Księgi Poległych. Piąty tom, podobnie jak poprzednie, jest konkretną cegłą - osiemset stron tekstu, które jednak czyta się bardzo szybko (o ile nie walczy się równolegle z czterdziestoma innymi książkami). Co ciekawe, powieść ta nie ma związku z poprzednimi częściami - jej akcja toczy się na odległym kontynencie, a z bohaterami się wcześniej nie spotkaliśmy. Sprawia to, że śmiało można od niej zaczynać przygodę z Malazańską.... Próg wejścia jest tu dość niski, więc ktoś, kto odbił sie od któregoś z poprzednich tomów, może spróbować zacząć jeszcze raz od piątego. A co w nim dostajemy? Wojnę między dwoma imperiami i pradawnych bogów ingerujących w działania śmiertelników, czyli to, do czego Erikson zdążył nas przyzwyczaić. Opowieść sposana jest barwnie i wciągająco, a jej ozdobą są dialogi Bugga i Tehola Beddicta. Teraz muszę wykopać gdzieś z mieszkaniowych czeluści kolejną część, a potem zacznie się problem, bo czterech ostatnich tomów nie kupiłem, kiedy były dostępne w powszechnej sprzedaży i teraz będę musiał za nie zapłacić jak za zboże.
Paski postępu:
Paulina Hendel - Żniwiarz. Droga dusz - 79%
Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy - 78%
Robert Ziębiński - Dzień wagarowicza - 71%
Paweł Majka, Radosław Rusak - Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające - 67%
Jerzy Żuławski - Na Srebrnym Globie - 66%
Krzysztof Matkowski - Trzecia część człowieka - 57%
Katarzyna Berenika Miszczuk - Ja cię kocham, a ty miau - 52%
Arkady Paweł Fiedler - Pod prąd - 51%
Dave Hutchinson - Europa o północy - 49%
Jagna Rolska - SeeIT - 49%
Arkady Saulski - Serce Lodu - 47%
Olga Gitkiewicz - Nie zdążę - 44%
Remigiusz Mróz - Chór zapomnianych głosów - 43%
antologia - Fantastyczne pióra 2018 - 41%
Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar - Mysia Wieża - 40%
Anna Borkowska - Gar'Ingawi. Wyspa Szczęśliwa. Tom I. Oczekiwanie - 39%
Sławomir Nieściur - Shadow Raptors. Kurs na kolizję - 38%
Jan Grabowski - Puc, Bursztyn i goście - 38%
Andrzej Pilipiuk - Przyjaciel człowieka - 36%
antologia - nanoFantazje 2.0 - 35%
Agnieszka Osikowicz-Chwaja - Szepty na wzgórzach - 34%
James S.A. Corey - Przebudzenie Lewiatana - 33%
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz