No to tym razem trzy książki. Najbardziej cieszę się, że udało mi się uporać z Darwinem, co nie było najprostsze. Żałuję, że nie dałem rady ukończyć niczego w ramach akcji Zew Zajdla, ale niebawem powinienem przeczytać dwie kolejne nominowane do Nagrody powieści.
64.Pamięć lasu - Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Alegoria 2019
Pamięć lasu to pierwszy z dwóch wydanych do tej pory tomów cyklu Opowieści Starych Drzew. Pewnie nigdy bym o nim nie usłyszał i nie zwrócił na niego uwagi, gdyby nie pozytywna recenzja drugiej części w Nowej Fantastyce. Postanowiłem więc na własnej skórze się przekonać, jak autorka radzi sobie ze snuciem opowieści, i stwierdzić muszę, że zostałem pozytywnie zaskoczony. Fabuła nie jest zbyt skomplikowana - ot, w lesie ukrywają się rebelianci, którzy przestali już być chłopcami z wesołej ferajny i mają problemy z kontrolowaniem agresji, do spacyfikowania których wysłany zostaje oddział wojska pod dowództwem dzielnego i honorowego kapitana. Historia ta została już opowiedziana miliony razy, a mimo to autorce udało się przedstawić ją w sposób zajmujący, sprawiający, że ciężko się od lektury oderwać. Należą się jej za to brawa i garść monet za sprzedaż kolejnego tomu. Ja swój egzemplarz zakupiłem, teraz tylko muszę znaleźć czas na przeczytanie go.
65.Odium - Łukasz Radecki, Fantom Books 2020
Łukasz Radecki to autor, który kojarzy mi się z mrocznymi i krwiście brutalnymi opowieściami. W Odium wydaje się, że flaki nie będą się wylewać z co drugiej strony tej krótkiej powieści - autor postanowił powoli budować nastrój tajemnicy i zagrożenia, tworząc historię o zemście i okrucieństwie wojen. Jest to też ciekawy obraz relacji polsko-rosyjskich, pokazujący, że pielęgnowanie zadawnionych konfliktów może prowadzić do bardzo, ale to bardzo nieciekawych sytuacji.
66. Podroż na okręcie Beagle - Karol Darwin, Marginesy 2019 (Kindle)
Ta książka to dziennik podróży Karola Darwina z jego kilkuletniej wyprawy dookoła świata. I żebyście wiedzieli, jak bardzo mnie ta lektura wymęczyła! Miałem wrażenie, że Darwin nie może się zdecydować, czy mają to być zwykłe zapiski z podróży, czy też raczej przeniesiony na papier akademicki wykład z różnych dziedzin naukowych: mamy tu sporo rozważań o botanice, zoologii, geologii i antropologii. Informacji podanych jest tu mnóstwo, a Darwin często nie może się powstrzymać przed zagłębieniem się w najdrobniejsze detale. Dzisiaj literatury podróżniczej się już w ten sposób nie pisze. Widać też, że jest człowiekiem swoich czasów: z jednej strony potępia niewolnictwo jako coś okrutnego i niemoralnego (rzecz dzieje się w latach 30. XIX stulecia), z drugiej zaś z jego postawy bije typowy kolonialny rasizm wyrażający się przekonaniem, że kultura europejska jest tą najlepszą, a chrześcijaństwo jedyną słuszną religią. Autor teorii ewolucji w tej pracy po macoszemu potraktował swoją wizytę na Galapagos, poświęcając jej jedynie jeden z krótszych rozdziałów w książce. Najbardziej zaś skupił się na badaniu Ameryki Południowej - czytelnik, który sięgnie po tę książkę w celu poczytania o tym, co zainspirowało Darwina do stworzenia teorii, która rozsławiła jego nazwisko, mocno się zawiedzie. Jest też spora szansa, że przy niejednym fragmencie sromotnie się wynudzi. Ale jak uda mu się przez lekturę przebić, to być może trochę wiedzy w głowie mu zostanie.
Paski postępu:
Andrej Bán - Słoń na Zemplinie - 89%
Michał Gołkowski - Sybirpunk vol. 1 - 89%
Antoni Ferdynand Ossendowski - Gasnące ognie - 88%
Paweł Smoleński - Wnuki Jozuego - 85%
Violetta Wiernicka - Sekrety rosyjskich kolei - 70%
Steven Erikson - Przypływy nocy - 66%
Paulina Hendel - Żniwiarz. Droga dusz - 66%
Jerzy Żuławski - Na Srebrnym Globie - 61%
Paweł Majka, Radosław Rusak - Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające - 58%
Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy - 57%
Olga Gitkiewicz - Nie zdążę - 44%
Marta Kisiel - Małe Licho i anioł z kamienia - 43%
Dave Hutchinson - Europa o północy - 42%
Arkady Paweł Fiedler - Pod prąd - 39%
Katarzyna Berenika Miszczuk - Ja cię kocham, a ty miau - 38%
Jan Grabowski - Puc, Bursztyn i goście - 38%
Anna Szumacher - Słowodzicielka - 35%
Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar - Mysia Wieża - 32%
Remigiusz Mróz - Chór zapomnianych głosów - 30%
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz