I znów trzy książki. Choć wynik słabszy niż ten, do którego przyzwyczaiłem się w poprzednim miesiącu, to i tak jestem z niego zadowolony. Oprócz czytania książek nadrabiam bowiem zaległości prasowe - na bieżąco jestem tylko z Nową Fantastyką, a ostatnie numery czasopism podróżniczych przeczytałem w sierpniu. Do tego dochodzi ceglasta antologia Tęczowe i fantastyczne, do której po ciężkim początku wracam z coraz większą chęcią. Cieszę się też, że wróciłem do regularnego czytania dzieciom na dobranoc.
93. Puc, Bursztyn i goście - Jan Grabowski, Nasza Księgarnia 2011
Książkę tę czytałem kilkakrotnie we wczesnej podstawówce, a teraz postanowiłem czytać ją dzieciom na dobranoc. Dla tych, co nie pamiętają, przypomnienie: Puc i Bursztyn to dwa typowe podwórkowe psy, do których przyjeżdżają z Warszawy goście w postaci dwóch salonowych piesków: Mikada i Tiuzdejka, co oczywiście wywołuje konflikty na gruncie obyczajowym. Niestety książka ma już swoje lata i język w niej stosowany jest dla współczesnego dziecka archaiczny - młodzi ludzie wielu słów nie rozumieją, a przerywanie co chwilę czytania, żeby wyjaśnić, co autor tak naprawdę napisał, utrudnia odbiór lektury. Niedzisiejsze są też zwyczaje panujące na podwórku: gospodyni Katarzyna pełni funkcję władcy absolutnego i niejednokrotnie przemocą dyscyplinuje zwierzaki, co znów wymaga od rodzica komentarza. Mimo to perypetie psiaków potrafią zainteresować dzieciaki, choć przyznać muszę, że przy Kotolotkach bardziej się skupiały na tym, co czytałem.
94. Małe Licho i lato z diabłem - Marta Kisiel, Wilga 2020
Pewnie i tak kolejna część przygód Bożka i Licha będzie nominowana w przyszłym roku do Nagrody Zajdla, więc pomyślałem, że przeczytam ją już teraz. I fakt, że staram się czytać wszystkie książki Marty Kisiel, bo je po prostu lubię, nie ma tu żadnego znaczenia. Żadnego. To teraz na poważnie. Przy tej całej fantastycznej menażerii, jaka pojawia się na kartach trzeciego tomu Małego Licha, autorka porusza bardzo ważną kwestię dopasowania społecznego: pokazuje, że mimo iż jesteśmy różni, zawsze możemy spróbować znaleźć coś, co nas łączy. I że świat będzie lepszy, kiedy skupiać będziemy się na podobieństwach, a nie na różnicach. Jest to bardzo dobra lekcja dla młodego czytelnika, do którego skierowana jest ta krótka powieść pokazująca występujące w życiu uczniowskim problemy w relacjach interpersonalnych. Bo przecież każdy miał kolegę, z którym nie umiał się dogadać. Marta Kisiel postanowiła na pierwszy plan wysunąć relacje Bożka z nielubianym kolegą Witkiem, pozostawiając Licho i czorta Bazyla w tle i przypisując im funkcję budowania komizmu. Jest więc zabawnie i wesoło, jak to u Kisiel, ale jednocześnie poważnie, bo o ważnych problemach tu mowa.
95. Kiczery. Podróż przez Bieszczady - Adam Robiński, Wydawnictwo Czarne 2020 (Kindle)
Trafiła mi się kolejna książka o Bieszczadach. Adamowi Robińskiemu trzeba przyznać, że wykonał kawał mrówczej pracy przy zbieraniu historii z jednych z najdzikszych polskich gór, a do tego jego opowieść jest pełna pasji. Pisze on o swoich wędrówkach po polskich, ukraińskich i słowackich wioskach, skupiając się na spotykanych na swojej drodze oryginalnych ludziach, którzy bądź to postanowili rzucić wszystko i wyjechac w Bieszczady, bądź też spędzili w nich całe swoje życie albo wrócili na ojcowiznę po akcjach przesiedleńczych. O przesiedleniach i wymieraniu kultur Rusinów, Bojków czy Łemków mówi się tu całkiem sporo. Niestety, mimo że historie życia poszczególnych bohaterów książki są niezwykle pasjonujące, całość sprawia nieco chaotyczne wrażenie. Nie przeszkadza to jednak w byciu pochłoniętym przez wyciekającą z tejże pozycji bieszczadzką magię.
Paski postępu:
Arkady Paweł Fiedler - Pod prąd - 51%
M. John Harrison - Viriconium - 49%
Dave Hutchinson - Europa o północy - 49%
Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar - Mysia Wieża - 47%
Arkady Saulski - Serce Lodu - 47%
antologia - Tęczowe i fantastyczne - 46%
Olga Gitkiewicz - Nie zdążę - 44%
antologia - Fantastyczne pióra 2018 - 41%
Anna Borkowska - Gar'Ingawi. Wyspa Szczęśliwa. Tom I. Oczekiwanie - 39%
Sławomir Nieściur - Shadow Raptors. Kurs na kolizję - 38%
Andrzej Pilipiuk - Przyjaciel człowieka - 36%
Agnieszka Osikowicz-Chwaja - Szepty na wzgórzach - 34%
Katherine Arden - Niedźwiedź i słowik - 29%
Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka - Zagubiona przyszłość - 28%
Terry Brooks - Kamienie Elfów Shannary - 26%
Małgorzata Szumska - Twarze tajfunu - 23%
Aneta Jadowska - Dzikie dziecko miłości - 23%
Artur Gorzelak - Pod bieguny - 22%
Wergiliusz - Eneida - 20%
Ian R. MacLeod - Wieki światła - 18%
Stefan Wul - Remedium - 17%
Philip K. Dick - Słoneczna loteria - 16%
Piotr Milewski - Planeta K. - 15%
Agnieszka Hałas - Czerń nie zapomina - 14%
Robert J. Szmidt - Na krawędzi zagłady - 11%
Michał Gołkowski - Sybirpunk vol. 2 - 9%
Marek Nejman, Sławomir Grabowski - Przygody kota Filemona - 7%
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz