Dwa tygodnie temu nie napisałem, bo nie miałem o czym. Tydzień temu mogłem już napisać o czterech przeczytanych książkach, ale zabrakło mi na to czasu i sił. W kolejnym tygodniu dorzuciłem piątą książkę do listy, czas na notkę się znalazł, więc oto i ona. Przy okazji jakoś tak wyszło, że tym razem w gronie osób piszących same kobiety. Zapraszam.
24. Inne nieba - antologia, SQN 2022
Grupa Harda Horda powraca z drugą antologią opowiadań inspirowanych malarstwem Jakuba Różalskiego. Z trzynastu autorek Hordy tym razem zabrakło Marty Kisiel, która ponoć miała inne zadania na głowie. Spośród dwunastu opowiadań zebranych w zbiorze sporo odnosi się do wojny w Ukrainie, dwa zaś przenoszą czytelnika w świat Innuitów. Autorki po raz kolejny pokazały, na co je stać, tworząc ciekawe historie w interesujących realiach, choć tym razem żaden z tekstów nie spowodował u mnie opadu szczęki. Jest to jednak ardzo dobre pisarstwo, które umiejętnie przenosi na papier to, co w swoich obrazach ujmuje Jakub Różalski. Naturalnie, galeria prac plastycznych wspomnianego artysty również do książki trafiła.
25. Popioły na rozstajach - Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Alegoria 2022 (Kindle)
Kapitan Sidort powraca w trzecim tomie cyklu Opowieści Starych Drzew. Przyznam, że polubiłem tego bohatera, a historie opowiadane przez autorkę do tej pory wywoływały u mnie bardzo pozytywe uczucia. Tym razem, mimo że Sidort pozostaje tym samym dobrym Sidortem, odniosłem wrażenie, że Osikowicz-Chwai zabrakło pomysłu na problem, przed którym chciałaby protagonistę postawić. Brakuje tu tajemnicy do rozwiązania, demony przeszłości w zasadzie są, ale albo na drugim planie, z którego co jakiś czas wyskakują na pierwszy, albo pojawiają się tylko po to, żeby bohater sobie z nimi szybko poradził. Powieść sprawia wrażenie toru przeszkód, który bohater ma do pokonania, zupełnie jakby autorka chciała tylko pozamykać rozpoczęte do tej pory wątki. Jeśli faktycznie taki był jej cel, trzeba przyznać, że wywiązała się z zadania dobrze - dała satysfakcjonujące zakończenie losów kapitana. Szkoda tylko, że poprzedzone jest ono nie najlepszą fabułą.
26. Szczwane sztuczki - Aneta Jadowska, Zygzaki 2022 (Kindle)
A to z kolei drugi tom cyklu Franek i Finka, przeznaczonego dla młodszego czytelnika. No i znów będę marudził. Tytułowi bohaterowie przyłączyli się do cyrku swojego dziadka i nagle pojawiają się problemy. Mam wrażenie, że autorka niezbyt wiedziała, jaką historię chce opowiedzieć. No bo tak: mamy problem, który bohaterowie mają rozwiązać, jest presja czasu, jest pomysł na rozwiązanie problemu, ale to z kolei prowadzi do kolejnego problemu do rozwiązania. I ta druga kwestia w połowie powieści wysuwa się na pierwszy plan, co jeszcze nie byłoby takie złe, gdyby Jadowskiej zostało sił na sprawne zakończenie wątku, który rozpoczął fabułę. A tutaj mamy "pstryk" i po kłopocie, więcej do tematu nie wracamy. Był w tym potencjał, ale konstrukcja fabuły wszystko położyła.
27. Americana. To, co najlepsze w USA - Magdalena Żelazowska, Luna 2022 (Kindle)
Magdalena Żelazowska to dziennikarka, która na pewien czas postanowiła wyjechać służbowo do USA. W swojej książce opisuje różne aspekty życia za oceanem, skupiając się na tych zjawiskach, które wedłog niej definiują amerykańską duszę. Pisze o podążaniu za amerykańskim snem, o ludziach przekonanych, że ich celem jest odniesienie sukcesu, pokazuje też te aspekty, które znamy z popkultury, jak zmotoryzowanie społeczeństwa czy charakterystyczne bary przydrożne. Porusza też kwestie związane z mieszkalnictwem - zarówno tym osiadłym, jak i wędrownym - amerykańscy nomadzi również dostają swoje pięć minut na kartach książki. Nowości w tej pozycji niewiele, ale jest to na pewno ciekawe świadectwo życia w kraju, który był marzeniem wielu ludzi.
28. Gniewa - Katarzyna Berenika Miszczuk, Mięta 2022 (Kindle)
Gniewa jest kontynuacją Jagi. Tym razem Baba Jaga opowiada Gosławie (bohaterce pierwszych czterech tomów cyklu Kwiat Paproci) o tym, jak skomplikowane było jej życie miłosne za młodu i co tak naprawdę łączyło ją z kapłanem Mszczujem. Żeby nie było nudno, gdzieś tam musi pojawić się trup, którego zagadkę trzeba rozwiązać, na scenę wkraczają też postacie z przeszłości zarówno Jagi jak i Mszczuja, co prowadzi do pewnych wydarzeń (chciałby się napisać "niespodziewanych", ale nie jest to właściwe słowo). Ponieważ jestem marudą, ponarzekam, że autorka tak bardzo skupiła się na wątku miłosno-matrymonialno-kryminalnym, że niemal zupełnie zignorowała inny, pochodzący z boskiego planu egzystencji. A skoro nie miała czasu go rozwinąć, mogła go w ogóle teraz nie wprowadzać i zostawić go na później. Tyle marudzenia.
Paski postępu:
Stanisław Pagaczewski - Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia - 70%
Bartłomiej Krawczyk - Wulkany. Sekrety wysp wulkanicznych - 61%
antologia - Światła na niebie - 50%
Paulina Hendel - Tropiciel - 47%
Marta Kisiel - Małe Licho i krok w nieznane - 36%
Maciej Liziniewicz - Mroczny zew - 35%
Marek Zychla - Bezmiłość - 33%
Feliks W. Kres - Tarcza Szerni - 32%
Marcin Mortka - Skrzynia pełna dusz - 23%
Jakub Nowak - To przez ten wiatr - 19%
Marta Kładź-Kocot - Daraena - 15%
Andrzej Pilipiuk - Karbie bijem - 11%
James S.A. Corey - Wrota Abaddona - 8%
Grzegorz Piątek - Gdynia obiecana - 7%
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz