Tydzień temu byłem w Oslo i nie miałem czasy pisać. Dwie sztuki w dwa tygodnie to coś, co martwi, ale mam nadzieję, że poprawię się z tempem czytania. Z drugiej strony, zbliża się sesja na studiach, więc o czas na zrobienie czegokolwiek nie będzie łatwo.
29. Wulkany. Sekrety wysp wulkanicznych - Bartłomiej Krawczyk, Pascal 2022
Kupiłem to, bo bardzo ładnie reklamowali w Travelerze. W skrócie: autor bierze pod lupę około setki wysp wulkanicznych, a dokładniej mówiąc wulkanów wyrastających z oceanów (bo taką jak najbardziej wulkaniczną Islandię pomija) i o nich opowiada. Schemat jest zwykle taki sam: opisana jest historia odkrycia danej wyspy, jak przechodziła z rąk do rąk, dalej następuje historia erupcji, przy czym, im lepiej aktywność wulkanu jest udokumentowana w piśmiennictwie, tym więcej miejsca autor mu poświęca. Dalej omówiona zostaje obecna działalność człowieka na wyspie, po czym autor opisuje lokalną florę i faunę. Opisy te często wzbogacone są zdjęciami przedstawiającymi opisywane wulkany. Jest to solidna porcja wiedzy, dobrze udokumentowana bibliografią. Jedynym mankamentem jest to, że dla laika wiele z terminów pojawiających się w tekście będzie obcych. Na szczęście Krawczyk zamieścił słownik pojęć związanych z działalnością wulkanów, ale znajduje się on dopiero na końcu książki. Przydałby się on jednak na początku, żeby czytelnik mógł się z nimi zawczasu zapoznać i wiedział, o co chodzi, kiedy przystąpi już do właściwej części lektury.
30. Światła na niebie - antologia, Fantazmaty 2022 (Kindle)
A oto kolejna darmowa antologia od wydawnictwa Fantazmaty, tym razem dotycząca latających spodków, czymkolwiek by one nie były. Tekstów jest w sumie dziesięć, więc w sumie nie tak dużo, i są one raczej krótkie. Autorzy w różny sposób podchodzą do zagadnienia, ale często pojawia się u nich wątek religijny. Nie ma w tym zbiorze jakichś mocnych nazwisk, może poza Krzysztofem Rewiukiem, który kilka nomnacji do Nagrody Zajdla na swoim koncie już ma i którego tekst jest najmocniejszym punktem omawianej antologii. Opisana przez Rewiuka historia renesansowego obrazu, snuta w dwóch punktach w czasie, jest naprawdę bardzo ciekawa i potrafi poruszyć, a do tego stanowi porcję bardzo sprawnego językowo tekstu. Drugim znanym mi wcześniej nazwiskiem jest Anna Maria Wybraniec, która pochwaliła się Aberracją mrozowiska, również interesującą prozą o odmienności. Do pozostałych autorów również ciężko mi się było przyczepić - ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego, co przeczytałem. Oby tak dalej.
Paski postępu:
Marcin Mortka - Skrzynia pełna dusz - 86%
Feliks W. Kres - Tarcza Szerni - 75%
Stanisław Pagaczewski - Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia - 72%
Paulina Hendel - Tropiciel - 53%
Maciej Liziniewicz - Mroczny zew - 49%
Marta Kisiel - Małe Licho i krok w nieznane - 42%
Jarosław Klonowski - Stowarzyszenie Przyjaciół Morderców - 40%
Marek Zychla - Bezmiłość - 35%
Robert Foryś - Wino, kobiety i śmierć - 29%
Andrzej Pilipiuk - Karpie bijem - 22%
Jakub Nowak - To przez ten wiatr - 21%
Marta Kładź-Kocot - Daraena - 17%
James S.A. Corey - Wrota Abaddona - 10%
Grzegorz Piątek - Gdynia obiecana - 9%
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz