Notka z czterech tygodni, bo w Japonii byłem zbyt zajęty, żeby cokolwiek napisać. Wiele też nie dałem rady przeczytać, bo zwiedzanie pochłonęło mnie bez reszty, a wieczorami raczej skłaniałem się ku spaniu. Dlatego też tym razem tylko pięć przeczytanych pozycji. Zapraszam.
62. Japonia. Subiektywny przewodnik nieokrzesanego gaijina - Paulia Walczak-Matla, Maciej Matla, Pascal 2022
Tytuł mówi właściwie wszystko, o tej książce, po którą sięgnąłem przed kolejnym wyjazdem do Kraju Kwitnącej Wiśni. Autorka (mąż jest chyba kurtuacyjnie dodany jako współautor, bo cała narracja prowadzona jest w formie żeńskiej) opisuje panujące w Japonii zwyczaje i normy, z którymi miała okazję się zetknąć w czasie swojego dwuletniego pobytu w tym kraju. Oprócz rzeczy, o których można poczytać w innych książkach, jak kwestie religii, jedzenia albo salonów pachinko, poświęca też czas na sprawy, z którymi osoba przyjeżdżająca do Japonii w celach turystycznych raczej się nie zetknie, jak choćby kwestia japońskich praw jazdy i tego, co trzeba zrobić, aby takie zdobyć. Na koniec przedstawionych zostało kilka pomysłów na to, co można zobaczyć w Tokio i okolicy, kiedy już się człowiek na ten daleki wschód wybierze. Tym, czego mi brakowało w tej książce, był opis gaf popełnianych przez małżeństwo autorów - wspomniane jest, że dość często łamane były zasady lokalnego savoir vivre'u, ale szczegółów autorzy czytelnikom poskąpili.
63. Więzień Oswobodzony. Tom III. Drogi donikąd - Przemysław Duda, Poligraf 2021
Trzeci tom cyklu, którego lekturę zgotowali mi ludzie nominujący utwory do Nagrody Zajdla. Po pierwsze, brakuje tu tytułowego bohatera. Po drugie, to co napisałem, nie do końca jest prawdą, bo pojawia się on w prologu, po czym cała reszta powieści ani raz do niego nie nawiązuje. Są tu bitwy, są tu intrygi, ale wszystko to nudne jak wlaki z olejem i ciężko przez książkę przebić. Nie wiem, jakim cudem czwarta część zdobyła nominację, ale już obawiam się starcia z kolejną częścią. No i nadal nigdzie nie jest napisane, że autor oparł się na twórczości Tolkiena. Jak posiadacze praw autorskich się o tym dowiedzą, może się nie wypłacić do końca życia.
64. Metamorf - Andrzej Kwiecień, Pulp Books 2023 (Kindle)
Wydawnictwo Pulp Books to nowy twór na polskim rynku wydawniczym, a Andrzej Kwiecień jest jedną z osób, która za nim stoi. Można więc powiedzieć, że autor wydał się sam, choć tak naprawdę za przygotowaniem tej książki stał sztab ludzi z wydawnictwem związanych. A pomiędzy okładkami umieszczony został cyberpunkowy świat przyszłości, gdzie korporacje wykorzystują tytułowe metamorfy, czyli ludzi, a właściwie sztuczne konstrukty, które mogą przybierać postać innych osób. Oczywiście jest w tym wszystkim jakieś drugie dno, a nawet i trzecie, w które protagonista czuje potrzebę zagłębienia się, co tylko sprowadza na niego kłopoty. Ciekawy jest wykreowany przez autora świat, dobrze stworzony jest też bohater i motywacje popychające go do działania, a na koniec dochodzi jeszcze zaskakujące zakończenie. Lubię taką literaturę.
65. Ośmornica Zośka - Katarzyna Boni, Agora 2022 (Kindle)
Ośmiornica Zośka to dość krótka opowieść dla młodego czytelnika, którą czytałem Dzieciom na dobranoc w czasie japońskich podróży. Główną bohaterką jest ośmiornica, która zaprzyjaźnia się z ludzką dziewczynką i dzięki temu lepiej poznaje świat poza oceanem. Autorka pokazuje też dzieciom, jaki wpływ na życie w oceanach mają zanieczyszczenia środowiska i, choc opis ten nie przedstawia sytuacji wprost, a jedynie z perspektywy Zośki, młodzież ma okazję zobaczyć, że wlewanie różnych paskudztw do wody nie jest niczym przyjemnym dla istot tam żyjących. Ciekawa, pouczająca historia, którą Dzieci poznawały z ogromnym zainteresowaniem.
66. To nie jest kraj dla słabych magów - Katarzyna Wierzbicka, Spisek Pisarzy 2022 (Kindle)
Katarzyna Wierzbicka kontynuuje historię opowiedzianą w powieści Tajne przez magiczne. Tym razem nie mamy już do czynienia z wychowywaniem dzieci przedszkolnych, a bohaterka sprawia wrażenie, jakby nie wiedziała, co ma zrobić ze sobą i swoim życiem. Ludzie obdarzeni nadprzyrodzonymi zdolnościami ciagle popełniają te same błędy, demony chcą ludzi rozszarpać i ogólnie wszyscy chcą walczyć ze wszystkimi. Jakoś do mnie to wszystko nie przemówiło. Mam wrażenie, że jest to powieść, jakich wiele w kategorii urban fantasy, nie rozumiem więc, czym zasłużyła sobie na nominację do Nagrody Zajdla. Jasne, można przeczytać, zwłaszcza jeśli polubiło się pierwszy tom, ale moim zdaniem w omawianej tu powieści brakuje jakiegoś powiewu świeżości, czegoś, co sprawiłoby, że zaglądanie na kolejne strony byłoby przyjmnością. Ja się raczej zmęczyłem, co dziwne, bo lektura należy do tych lżejszych.
Paski postępu:
Stanisław Pagaczewski - Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia - 80%
Magdalena Anna Sakowska - Fuga. Powieść polifoniczna - 73%
Katarzyna Nowacka - Sekrety Florencji - 72%
Rafał Kosik - Felix, Net i Nika oraz Zero Szans - 71%
Marek Zychla - Bezmiłość - 69%
Robert Foryś - Sztejer. Początek - 61%
Kelly Barnhill - Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie - 56%
antologia - Fantazmaty III - 53%
Jakub Nowak - To przez ten wiatr - 47%
James S.A. Corey - Wrota Abaddona - 39%
Martin Caparros - Ñameryka - 38%
Feliks W. Kres - Najstarsza z Potęg - 30%
Marcin Mortka - Druga Burza - 27%
Izabela Nowek - Albania. W szponach czarnego orła - 24%
Adam Widerski - Sznyta - 23%
Michał Gołkowski - Arena Dłużników #3 - 19%
Jakub Ćwiek - Drelich. Nim braknie tchu - 7%
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz