środa, 15 kwietnia 2020

Przeczytane 2020: Tydzień #15

Plan na najbliższe tygodnie jest taki, żeby powoli dokańczać te książki, które już zacząłem (a jest ich więcej niż widnieje na końcu notki w paskach postępu), nie zabierając się przy tym za kolejne. Ponieważ żyję ze sobą już prawie czterdzieści lat, mam przeczucie, że mi się nie uda ściśle trzymać postanowień, bo przecież zawsze znajdzie się coś, za co trzeba się zabrać już teraz, natychmiast. Na razie jednak idzie mi całkiem nieźle, czego efektem są trzy ukończone lektury, z których we dwie zacząłem się zagłębiać już sporo czasu temu. Zapraszam tedy do lektury moich wypocin.

27. Donikąd. Podróże na skraj Rosji - Michał Milczarek, Wydawnictwo Czarne 2019 (Kindle)

Autor miał ciekawy pomysł na wycieczkę: pojechać tam, gdzie nic nie ma. Po dłuższych rozmyślaniach wyszło mu, że idealnym miejscem na realizację marzenia będzie Syberia i okolice. Pojechał raz, pojechał drugi i tak mu już zostało. A potem napisał książkę. Barwne opisy Pietropawłowska Kamczackiego, Norylska i innych miejscowości w rejonie, gdzie diabeł mówi dobranoc, sprawiają, że ciężko się oderwać od lektury, która nie jest zbyt długa i bardzo szybko się kończy. Mocną stroną książki są rozmowy z ludźmi, których autor napotykał na swojej drodze, a że przemieszczał się głównie autostopem, to i trochę tych spotkań się zebrało, co pozwoliło przedstawić obraz prawdziwego życia na końcu (lub początku w zależności od perspektywy) świata.

28. Upadek Gondolinu - J.R.R. Tolkien, Prószyński i S-ka 2019

Tolkien był jedną z przyczyn mojego zainteresowania fantastyką. Zaczęło się od planszowej Wojny o Pierścień, potem przyszła kolej na Hobbita w roli lektury nadobowiązkowej w podstawówce, a później jakoś się to wszystko potoczyło. I choć przez długi czas, jeśli chodzi o Tolkienowską prozę, nie wyszedłem poza kanon Hobbit - Władca Pierścieni - Silmarillion, to zawsze chciałem się przekonać, co też Mistrz jeszcze stworzył. I tak powoli skupywałem książki przez niego napisane, ale ciągle brakowało mi czasu, żeby się nimi zająć. Aż w końcu Prószyński powydawał to, co przeredagował Christopher Tolkien, Nowa Fantastyka uczyniła z Upadku Gondolinu książkę miesiąca, więc się zmotywowałem do lektury. O czym warto wspomnieć: dobrze jest wcześniej przeczytać Silmarillion, wtedy wiele rzeczy staje się bardziej zrozumiałych. Upadek Gondolinu jest pierwszą opowieścią ze Śródziemia napisaną przez Tolkiena, nigdy niewydaną, trochę popoprawianą i odłożoną w niedokończonej wersji do szuflady. Syn autora postanowił w książce umieścić różne wersje tej uzupełniającej Silmarillion historii i pokazać, jak zmieniały się zamysły jego ojca. Opowieść traci przez to trochę na spójności (choć pamiętajmy - nigdy nie została przez autora ukończona), ale za to jest prawdziwą gratką dla tolkienofilów. Szkoda, że i Christophera już nie ma z nami na tym świecie, bo razem z nim odeszło poznawanie tekstów z szuflady Tolkiena seniora.

29. Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki - Aleksandra Michta-Juntunen, Wydawnictwo Dolnośląskie 2019 (Kindle)

Finlandia. Kraj, o którym mało wiemy poza tym, że mają tam dużo jezior, lasy, świętego Mikołaja, niskie temperatury i Helsinki. Aleksandra Michta-Juntunen, jako wrośnięta już w fińskie społeczeństwo przedstawia, jak ono funkcjonuje, opowiada, jacy są Finowie, co jedzą, czym się zajmują. Wyjaśnia, dlaczego Finlandia to nie Skandynawia, tłumaczy, dlaczego sauna jest fajna i jakie są zawiłości fińskiego języka, a na koniec podaje przepisy na dania fińskiej kuchni. Można się z tej książki sporo dowiedzieć, szkoda tylko, że wiele z informacji podanych jest w encyklopedyczny sposób i często brakuje własnego spojrzenia autorki.

Paski postępu:
Lucy i Stephen Hawking - George i tajny klucz do Wszechświata - 86%
Margaret Atwood - Opowieść Podręcznej - 85%
Jacek Komuda - Bohun - 77%
Jacek Inglot - Operacja "Komendant" - 76%
Andrzej Pilipiuk - Wilcze leże - 72%
Paweł Kardasz - Safari. Zapiski przewodnika karawan - 70%
Aneta Jadowska - Diabelski Młyn - 70%
Marek Tomalik - Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia - 69%
Hal Duncan - Welin - 57%
antologia - Dragoneza - 54%
Martyna Raduchowska - Fałszywy Pieśniarz - 50%
antologia - Wigilia pełna duchów - 47%
Markus Flohr - Gdzie sobota jest niedzielą - 45%
Antoni Ferdynand Ossendowski - Gasnące ognie - 45%
Paweł Goźliński - Akan - 44%
Andrej Bán - Słoń na Zemplinie - 39%
Daniel Keyes - Kwiaty dla Algernona - 38%
Robert A. Heinlein - Drzwi do lata - 38%
antologia - Umieranie to parszywa robota - 37%
Paweł Smoleński - Wnuki Jozuego - 37%
Ahmed Saadawi - Frankenstein w Bagdadzie - 34%
Jarosław Kret - W Ziemi Świętej - 34%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz