Przez ostatnie dwa dni minionego roku udało mi się dokończyć jeszcze dwie lektury, stąd też raport z 53. czytelniczego tygodnia. Wszystkiego nie doczytałem, licznik zamknął się na 113 pozycjach, co w porównaniu z poprzednimi latami jest bardzo dobrym wynikiem. W roku 2021 również mam zamiar dobić do setki, a poza tym po raz kolejny podjąć próbę bycia na bieżąco z polskimi fantastycznymi nowościami. Próbuję i próbuję od paru lat, a jednak zawsze robią mi się zaległości. Trzymajcie kciuki - może tym razem będzie lepiej...
112. Niedźwiedź i słowik - Katherine Arden, MUZA 2018 (Kindle)
Pierwszym dwa tomy Trylogii Zimowej Nocy były swego czasu recenzowane w Nowej Fantastyce jako książka miesiąca. Potrzebowałem trochę czasu, żeby się za ten cykl zabrać, ale kiedy już się na to zdecydowałem, nie był to czas stracony. Akcja Niedźwiedzia i słowika toczy się na Rusi, gdzie chrześcijaństwo zmaga się z dawnymi wierzeniami, a kobiety są przeznaczone do służby w małżeństwie albo klasztorze. I tak autorka snuje swoją opowieść o dziewczynie imieniem Wasia, która dostrzega to, co nadnaturalne, z czym nie może pogodzić się jej otoczenie. Arden bardzo dobrze oddaje psychikę dziecka, a potem zbuntowanej nastolatki w mizoginistycznym świecie, pisze barwnym językiem i sprawia, że łatwo jest się zanurzyć w świat ruskich baśni. Trzeba będzie teraz zainwestować w kolejne dwie części.
113. Fantastyczne pióra 2018 - antologia, Fantastyczne Pióra 2020 (Kindle)
Obrodziło nam w 2020 roku w antologie opowiadań, z których sporą część można pobrać za darmo z sieci. Fantastyczne pióra to zbiór szesnastu tekstów, które zostały wybrane spośród opublikowanych na forum fantastyka.pl. Taki sposób doboru opowiadań sprawił, że na liście twórców nie ma znanych nazwisk, co najwyżej kilka mogło się gdzieś wcześniej przewinąć w czasopismach lub darmowych antologiach. Co ważne, jedynym kryterium, jakie przyjęła redakcja zbioru, była jakość opublikowanych tekstów, a nie nośność marketingowa autora, dzięki czemu mamy do czynienia z wydawnictwem stojącym na wysokim poziomie literackim. Rzadko zdarza się, że o wszystkich tekstach mogę powiedzieć, że są co najmniej dobre, a tak jest w przypadku Fantastycznych piór 2018. Po cichu liczę, że zapowiedziana już edycja najlepszych tekstów z 2019 roku, ukaże się niebawem i będzie trzymała poziom swojej poprzedniczki.
Paski postępu:
Ian R. MacLeod - Wieki światła - 83%
Marek Nejman, Sławomir Grabowski - Przygody kota Filemona - 81%
Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka - Zagubiona przyszłość - 64%
Małgorzata Szumska - Twarze tajfunu - 60%
Anna Borkowska - Gar'Ingawi. Wyspa Szczęśliwa. Tom I. Oczekiwanie - 39%
Andrzej Pilipiuk - Przyjaciel człowieka - 36%
Piotr Milewski - Planeta K. - 28%
Robert J. Szmidt - Na krawędzi zagłady - 28%
Aneta Jadowska - Dzikie dziecko miłości - 23%
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz