środa, 27 maja 2020

Przeczytane 2020: Tydzień #21

W ostatnim tygodniu udało mi się dobrnąć (i to jest bardzo dobre określenie) do końca tylko jednej lektury, takiej, którą zacząłem jeszcze w zeszłym roku. Do tego powoli posuwam się do przodu z innymi książkami - jest szansa, że do Sylwestra uporam się z nimi wszystkimi. Zapraszam.

42. Akan - Paweł Goźliński, Agora 2019

Zapowiadało się ciekawie. Akan to fabularyzowana biografia Bronisława Piłsudskiego - człowieka, który światowi zachodniemu przybliżył kulturę zamieszkujących Sachalin i Hokkaido Ajnów. Życiorys jego jest pasjonujący, niestety Pawłowi Goźlińskiemu nie udało się tego w swojej książce oddać. Dużo miejsca poświęcił na spędzoną na Litwie młodość najstarszego z braci Piłsudskich, jego relacje z bratem Józefem, równie wiele uwagi dostał okres zsyłki na Sachalin, a sami Ajnowie (nad których kulturą prace stanowią opus magnum Piłsudskiego) pojawiają się dopiero w drugiej połowie książki i, choć trochę się o nich można dowiedzieć, pozostaje niedosyt. Nie spodobał mi się też styl autora, przez który niechętnie zabierałem się za kontynuowanie lektury - była ona męcząca.

Paski postępu:
Jarosław Kret - W Ziemi Świętej - 78%
Andrzej Pilipiuk - Zły las - 70%
Ahmed Saadawi - Frankenstein w Bagdadzie - 64%
Tomek Michniewicz - Chrobot - 63%
Markus Flohr - Gdzie sobota jest niedzielą - 61%
Antoni Ferdynand Ossendowski - Gasnące ognie - 56%
antologia - Wigilia pełna duchów - 56%
Robert A. Heinlein - Drzwi do lata - 56%
Jerzy Żuławski - Na Srebrnym Globie - 56%
antologia - Umieranie to parszywa robota - 53%
Andrej Bán - Słoń na Zemplinie - 51%
Paweł Smoleński - Wnuki Jozuego - 45%
Karol Darwin - Podróż na okręcie Beagle - 44%
Violetta Wiernicka - Sekrety rosyjskich kolei - 43%
Marta Kisiel - Oczy uroczne - 42%
Dave Hutchinson - Europa o północy - 42%
Monika Witkowska - Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet - 41%
Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy - 39%
Łukasz Śmigiel - Daemon - 37%
Olga Gitkiewicz - Nie zdążę - 32%
Steven Erikson - Przypływy nocy - 31%

środa, 20 maja 2020

Przeczytane 2020: Tydzień #20

Dwudziesty tydzień roku przyniósł dwie ukończone lektury. Obie na papierze, bo na Kindle'u od dłuższego czasu morduję się z Akanem Goźlińskiego i jakoś przebić się przez niego nie mogę, tak mnie ta powieść męczy. Tym razem zaś jedna pozycja klasycznie kultowa i jedna zeszłoroczna nowość od ciekawej rodzimej autorki. Zapraszam.

40. Kwiaty dla Algernona - Daniel Keyes, Rebis 2019

Klasyka fantastyki od Rebisu. Kwiaty dla Algernona to opowieść o Charliem Gordonie, upośledzonym umysłowo mężczyźnie, który bierze udział w eksperymencie mającym przywrócić mu sprawność intelektualną. Keyes bardzo przejmująco pokazuje zarówno reakcje społeczeństwa na taką zmianę, jak i sposób postrzegania otoczenia przez protagonistę. Nie szczędzi przy tym słów krytyki środowiskom naukowym - ludziom małym i zazdrosnym mimo swojego dorobku. Smutna to książka, skłaniająca do zadumy nad kondycją moralną świata - mimo sześćdziesięciu lat na karku w ogóle się nie zestarzała. Szczególne brawa należą się tłumaczowi za poradzenie sobie z rojącymi się od błędów zapiskami Charliego.

41. Fałszywy Pieśniarz - Martyna Raduchowska, Uroboros 2019

Fałszywy Pieśniarz to trzeci tom cyklu o szamance od umarlaków Raduchowskiej. Jest on bardzo silnie związany fabularnie z poprzednimi częściami, a zwłaszcza z Demonem Luster, co sprawiło, że długi odstęp czasowy pomiędzy lekturą drugiego a ostatniego tomu spowodował u mnie problemy ze zorientowaniem się w fabule. Taki to już urok cykli, że dobrze jest je czytać na raz, żeby się nie pogubić. Tym co mnie zaskoczyło był poważny i mroczny nastrój, jaki udało się autorce wprowadzić. Do tej pory opowieść o Idzie była bardziej humorystyczna, a tu, choć scen komicznych nie brakuje, robi się naprawdę ciężko. Intryga, na ile udało mi się ją ogarnąć, jest ciekawa, bohaterowie barwni, śmiało więc można dla relaksu po tę lekturę sięgnąć.

Paski postępu:
Paweł Goźliński - Akan - 89%
Jarosław Kret - W Ziemi Świętej - 78%
Andrzej Pilipiuk - Zły las - 64%
Markus Flohr - Gdzie sobota jest niedzielą - 59%
Ahmed Saadawi - Frankenstein w Bagdadzie - 57%
antologia - Wigilia pełna duchów - 56%
Antoni Ferdynand Ossendowski - Gasnące ognie - 53%
antologia - Umieranie to parszywa robota - 52%
Andrej Bán - Słoń na Zemplinie - 51%
Jerzy Żuławski - Na Srebrnym Globie - 50%
Robert A. Heinlein - Drzwi do lata - 48%
Paweł Smoleński - Wnuki Jozuego - 45%
Karol Darwin - Podróż na okręcie Beagle - 44%
Dave Hutchinson - Europa o północy - 42%
Violetta Wiernicka - Sekrety rosyjskich kolei - 40%
Marta Kisiel - Oczy uroczne - 37%
Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy - 36%
Tomek Michniewicz - Chrobot - 33%
Olga Gitkiewicz - Nie zdążę - 32%
Łukasz Śmigiel - Daemon - 32%
Steven Erikson - Przypływy nocy - 31%

środa, 13 maja 2020

Przeczytane 2020: Tydzień #18 i #19

Tydzień temu byłem zajęty snuciem się po podkrakowskich górkach, więc notki nie było, a jako że na wyjazdach czytam mniej niż w domu, to i przez te czternaście dni ukończyłem tylko trzy książki. Cieszę się z doczytania Safari Kardasza, bo zacząłem je jeszcze w zeszłym roku, do tego doszedł ciekawy eksperyment Duncana i kolejna antologia od Fantazmatów. Miłej lektury.

37. Welin - Hal Duncan, MAG 2006

Nie rozumiem tej książki. Mimo to, o dziwo, czytało mi się ją całkiem dobrze. Jest bardzo sprawnie napisana, a poszczególne fragmenty potrafiły mnie zaintrygować i zmusić do myślenia, o co w tym wszystkim chodzi. Problem polega na tym, że po zlepieniu wszystkiego w całość, nie trzyma się to kupy. Ja wiem, że autor nawiązuje do różnych mitologii, tworzy świat, w którym rzeczywistość ma wiele warstw, ale sama forma i koncepcja to za mało, żeby mnie do siebie przekonać. To czego mi najbardziej w tej powieści brakuje to brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy kolejnymi wydarzeniami. Zdecydowanie nie jest to lektura dla mnie, co oczywiście nie zmienia faktu, że jako czytelniczy masochista sięgnę po Atrament, czyli kontynuację Welinu.

38. Dragoneza - antologia, Fantazmaty 2019 (Kindle)

Dragoneza to kolejna darmowa, tym razem tematyczna, antologia opowiadań wydanych przez Fantazmaty. Jak można domyślić się po tytule, wszystkie zawarte w niej teksty dotyczą smoków. Nie ma tu jakichś wielkich w skali naszego fantastycznego poletka nazwisk, choć paru autorów i autorek już się tam i ówdzie przewinęło; przykładami mogą być Agnieszka Fulińska, Magdalena Kucenty, Artur Olchowy czy Krzysztof Rewiuk. Jeśli chodzi o same opowiadania, to w zdecydowanej większości stoją na solidnym poziomie, przedstawiają ciekawe historie, będące przyjemną lekturą na kwarantannowe wieczory. Znaczna część tekstów ma charakter humorystyczny - widać, że autorzy woleli potraktować temat smoków z poczuciem humoru niż używać ich w roli straszaka. Przyjemnie się to czytało.

39. Safari. Zapiski przewodnika karawan - Paweł Kardasz, Bernardinum 2019

Tytuł dobrze oddaje to, czym jest ta książka: garścią luźnych zapisków o tym, jak podróżuje się po Afryce. Kardasz umieścił tu masę ciekawych historii i anegdot ze swoich wojaży po tym kontynencie. Można więc poczytać o zmianach jakie zachodziły w tamtejszych państwach po zakończeniu zimnej wojny, o mentalności mieszkańców, ludziach, którzy szczególnie zapadli autorowi w pamięć, ale sporo miejsca poświęca się też dzikiej afrykańskiej naturze. Jak już wspomniałem, książka składa się z luźnych notatek autora - poszczególne rozdziały nie są ze sobą powiązane, nie są też ułożone chronologicznie - brakuje więc lekturze spójności, zabrakło też miejsca na jakąś konkluzję. Nie zmienia to jednak faktu, że od strony merytorycznej, jak również "gawędziarskiej", jest to porcja bardzo dobrej reporterskiej roboty.

Paski postępu:
Paweł Goźliński - Akan - 76%
Martyna Raduchowska - Fałszywy Pieśniarz - 71%
Jarosław Kret - W Ziemi Świętej - 69%
Daniel Keyes - Kwiaty dla Algernona - 69%
Ahmed Saadawi - Frankenstein w Bagdadzie - 57%
Markus Flohr - Gdzie sobota jest niedzielą - 56%
antologia - Wigilia pełna duchów - 56%
antologia - Umieranie to parszywa robota - 52%
Andrej Bán - Słoń na Zemplinie - 51%
Jerzy Żuławski - Na Srebrnym Globie - 50%
Antoni Ferdynand Ossendowski - Gasnące ognie - 49%
Robert A. Heinlein - Drzwi do lata - 48%
Paweł Smoleński - Wnuki Jozuego - 45%
Karol Darwin - Podróż na okręcie Beagle - 44%
Andrzej Pilipiuk - Zły las - 39%
Marta Kisiel - Oczy uroczne - 37%
Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy - 36%
Violetta Wiernicka - Sekrety rosyjskich kolei - 34%
Olga Gitkiewicz - Nie zdążę - 32%
Łukasz Śmigiel - Daemon - 32%