środa, 15 stycznia 2020

Przeczytane 2020: Tydzień #2

Przyszedł nowy Kindle, starego jeszcze nie znalazłem. Korzystając z okazji, że zepsuł mi się samochód i do pracy dojeżdżam komunikacją publiczną, skończyłem trzy rozgrzebane od zeszłego roku książki. Papier czytam na razie powoli, bo sporo czasu poświęcam na nadrabianie zaległości prasowych - czytam dopiero grudniową prasę, mam już zakupioną styczniową, a lada dzień wyjdzie lutowa (cztery tytuły: Nowa Fantastyka, Poznaj Świat, National Geographic Traveller i Podróże). Do końca stycznia powinienem się jednak z większością napoczętych książek uporać. Przynajmniej taką mam nadzieję.

3. Monsun przychodzi dwa razy - Anna Janowska, MUZA 2016 (Kindle)

Na tę książkę trafiłem przez przypadek przed wyjazdem do Omanu, kiedy czytałem Travellera National Geographic - dowiedziałem się wówczas, że autorka snuje opowieści o Indiach, Omanie i Zanzibarze. Jako że zwykle staram się czytać jak najwięcej o miejscu, do którego się wybieram, kupiłem e-booka i zabrałem się za lekturę. Ponieważ na wyjazdach czytam mało (po powrocie do noclegowni zazwyczaj jemy kolację, kładziemy dzieci spać i padamy ze zmęczenia), a potem zgubiłem Kindle'a, trochę czasu mi zajęło zanim skończyłem czytanie. W każdym razie jest to bardzo ciekawa opowieść: autorka przedstawia historyczne zależności pomiędzy Indiami, Omanem i Zanzibarem (który kiedyś był częścią Sułtanatu Omanu), pisze o pochodzeniu przypraw (pieprzu i kardamonu w przypadku Indii, goździków z Zanzibaru), ale też sporo o zwykłych ludziach, którzy te zamieszkują tamte tereny. Jest o omańskiej gościnności i uprzejmości, jest też o brutalnej historii najnowszej Zanzibaru. Dużo wiedzy przekazanej bardzo lekkim piórem.

4. Openminder - Magdalena Świerczek-Gryboś, SQN 2019 (Kindle)

Kolejna książka, którą kupiłem pod wpływem pozytywnej recenzji i na której się niestety zawiodłem. Sam pomysł jest fajny: mamy świat, który podzielił się na cywilizowany Zachód i barbarzyński Wschód i mamy mechy (chyba pierwsza książka, jaką czytałem, gdzie na pierwszym planie występują wielkie roboty), których pilotami są bohaterowie tej powieści. Problem w tym, że nic tu się tak naprawdę nie dzieje. O ile jeszcze początek tekstu opowiadający o szkoleniu na pilotów jest zachęcający, to później autorka wymienia rozwój fabuły na osiąganie surrealistycznych rejonów wyobraźni. No i na końcu miałem wrażenie, że przeczytałem tylko prolog cyklu.

5. Złote piachy - Sylwia Siedlecka, Wydawnictwo Czarne 2019 (Kindle)

Obrazki z Bułgarii. Książka opisująca to srodze doświadczone przez historię bałkańskie państwo. Autorka omawia komunistyczne rządy Todora Żiżkowa, a także następujący po nich czas przemian. Sporo tu o bułgarskich artystach, o folklorze, o cyrku. Widać tu przywiązanie Bułgarów do tradycji i nostalgię za czasami minionymi. Siedlecka nie skupia się na zbiorowości, ale pokazuje konkretne jednostki, ważne dla Bułgarii i oddające ducha tego narodu. Kuleje tylko rozdział o TW "Sabinie", którego większość stanowią cytaty z korespondencji służb bezpieczeństwa i innych źródeł, bez większego komentarza odautorskiego. Poza tym mankamentem, jest to bardzo cenny reportaż.

Paski postępu:
Ursula K. Le Guin - Sześć światów Hain - 91%
Jan Brzechwa - Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze - 78%
Arkady Fiedler - Madagaskar. Gorąca wieś Ambinanitelo - 68%
Harry Harrison - Przestrzeni! Przestrzeni! - 67%
Vladimir Wolff - Pierwsze starcie - 54%
Radek Rak - Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli - 53%
Brian Aldiss - Cieplarnia - 44%
Paweł Kardasz - Safari. Zapiski przewodnika karawan - 42%
Magdalena Bartczak - Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp - 38%
Paweł Majka - Berserk. Spowiednik - 33%
Aneta Jadowska - Diabelski Młyn - 22%
Paweł Goźliński - Akan - 20%
Marta Malinowska - Iluzja - 8%
Lucy i Stephen Hawking - George i tajny klucz do Wszechświata - 7%
Margaret Atwood - Opowieść Podręcznej - 1%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz