środa, 4 listopada 2020

Przeczytane 2020: Tydzień #44

Tempo czytania spadło do trzech książek, ale i tak jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że Zamatina zacząłem w tym tygodniu od początku, a Domagalskiego miałem od paru tygodni przeczytany tylko pierwszys rozdział. Nadal możecie trzymać kciuki, żeby udało mi się do końca roku przeczytać wszystko, co rozgrzebałem. Obiecuję, że od stycznia będę się starał próbować czytać na raz tylko jedną książkę.

90. Ja cię kocham, a ty miau - Katarzyna Berenika Miszczuk, W.A.B. 2020

Często w sieci spotykam się z negatywnymi opiniami na temat literatury Katarzyny Bereniki Miszczuk, a mimo to chętnie sięgam po jej twórczość. Jej pióro jest lekkie i przyjemne, a teksty przez nią pisane wprawdzie do wybitnych nie należą, ale ich lektura sprawia mi przyjemność, dostarczając solidnej porcji rozrywki. Bo też niczego więcej niż czystej rozrywki od tej autorki nie oczekuję. Tym razem w moje ręce trafiła komedia kryminalna, której narratorem jest kot. I to z kociego punktu widzenia spoglądamy na zorganizowany przez ekscentrycznego bogacza konkurs malarski, w którym bierze udział właścicielka sierściucha. Sama zagadka kryminalna jest sztampowa do bólu: oto z położonej na odludziu posiadłości zaczynają znikać po kolei uczestnicy konkursu. Było to już opowiedziane wielokrotnie, ale u Miszczuk specjalnego smaczku dodaje perspektywa narratora, a i samo rozwiązanie intrygi jest satysfakcjonujące.

91. My - Jewgienij Zamiatin, Rebis 2020

Nigdy wcześniej nie szłyszałem o Jewgieniju Zamiatinie, a tu nagle Rebis postanowił przybliżyć jedną z jego powieści. My jest dystopią pokazującą zarządzane przez Dobroczyńcę państwo w pełni totalitarne, gdzie wszyscy są obowiązkowo szczęśliwi, żyją jednakowo według stałego rozkładu dnia, a zamiast imion mają numery. Oczywiście taka sytuacja musi spowodować powstanie ruchu oporu, w którego działalność, a jakżeby inaczej, wplątany zostaje protagonista, z którego perspektywy poznajemy świat. Pierwszoosobowa narracja prowadzona jest w sposób bardzo emocjonalny, co często utrudnia odbiór wydarzeń, ale za to pozwala czytelnikowi dobrze zrozumieć głównego bohatera. Dla tych, którzy czytali Rok 1984 Orwella wiele rzeczy opisanych w Nas może się wydać znajomych i bardzo dobrze, choć trzeba wiedzieć, że to Orwell mógł czerpać z dzieła Zamiatina, a nie odwrotnie. Wszak My obchodzą w tym roku stulecie powstania.

92. Hajmdal. Początek podróży - Dariusz Domagalski, Drageus 2018 (Kindle)

Początek podróży to pierwszy tom niedokończonego jeszcze, na razie czterotomowego cyklu Hajmdal, którego akcja rozgrywa się w zamieszkanym kosmosie trzysta lat po zagładzie Ziemi. Ludzkość próbuje się jakoś odnaleźć pośród innych inteligentnych stworzeń żyjących w innych układach słonecznych, a o tym, jak jej to wychodzi, możemy się dowiedzieć z nowej twórczości Dariusza Domagalskiego. Jest to jedna z tych powieści, o których można napisać, że za szybko się kończą, bo tak naprawdę na jej fabułę składa się jedna bitwa kosmiczna i tyle. Niby wszystko fajnie napisane, oprócz samej bitwy coś tam się dzieje w tle (jest na przykład zagadka pochodzenia ludzkości i kwestia kontaktu z obcymi w naszej starożytności), ale jest tego za mało. No ale przyznać muszę, że wciągnąłem się w świat wykreowany przez autora, więc chyba powieść swoje zadanie spelniła, choć czuję się, jakbym przeczytał dopiero prolog.

Paski postępu:
Jan Grabowski - Puc, Bursztyn i goście - 89%
Arkady Paweł Fiedler - Pod prąd - 51%
M. John Harrison - Viriconium - 49%
Dave Hutchinson - Europa o północy - 49%
Arkady Saulski - Serce Lodu - 47%
Olga Gitkiewicz - Nie zdążę - 44%
Marta Kisiel - Małe Licho i lato z diabłem - 43%
antologia - Fantastyczne pióra 2018 - 41%
Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar - Mysia Wieża - 40%
Anna Borkowska - Gar'Ingawi. Wyspa Szczęśliwa. Tom I. Oczekiwanie - 39%
Sławomir Nieściur - Shadow Raptors. Kurs na kolizję - 38%
Andrzej Pilipiuk - Przyjaciel człowieka - 36%
Agnieszka Osikowicz-Chwaja - Szepty na wzgórzach - 34%
Katherine Arden - Niedźwiedź i słowik - 29%
Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka - Zagubiona przyszłość - 28%
Terry Brooks - Kamienie Elfów Shannary - 26%
Małgorzata Szumska - Twarze tajfunu - 23%
antologia - Tęczowe i fantastyczne - 23%
Aneta Jadowska - Dzikie dziecko miłości - 23%
Artur Gorzelak - Pod bieguny - 22%
Wergiliusz - Eneida - 20%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz